Пошук роботи на robota.uaukraine
Віддалена робота

Співробітник відділу підтримки клієнтів/Customer Support Specialist

VEN Commerce Ltd.
1 день тому
16 вересня 2024
Київ
Повна зайнятість
Корпоративні заходи
Безкоштовне навчання
Медичне страхування
Курси іноземної мови

Ми — міжнародна компанія з офісами в Україні, Ізраїлі та США. Оскільки ми продовжуємо розширюватися, шукаємо відповідального Customer Support Representative, який буде впроваджувати, розвивати та підтримувати високі стандарти якості обслуговування наших клієнтів.

Ваша робота буде спрямована на вирішення питань та задач, які можуть виникнути у наших клієнтів, та забезпечення високого рівня задоволеності користувачів.

Обов'язки:

  • Взаємодія з клієнтами через email, рідко- телефон

  • Відповіді  на запити клієнтів, пов’язані з використанням продукції (ювелірна галузь)

  • Вирішення проблемних ситуацій з клієнтами

  • Передача запитів до відповідних відділів для покращення технічних і фінансових питань клієнтів

  • Бути основною зв’язуючою ланкою між клієнтами та відповідними відділами

Умови роботи:

  • Віддалена робота

  • Без нічних змін

  • Плаваючий графік роботи, позмінний

  • 5 робочих днів на тиждень.

  • Плаваючі вихідні - 2 дні на тиждень

  • Зміни з 10:00 до 19:00 та з 15:00 до 24:00 за Києвом

Вимоги:

  • Вільне володіння англійською мовою (C1) — обов'язково (усне та письмове спілкування).

  • Підтримка позитивного, емпатичного та професійного ставлення до клієнтів.

  • Аналітичні здібності та навички розв'язання проблем, увага до деталей.

  • Досвід роботи на аналогічній посаді від одного року.

Ми пропонуємо:

  • Конкурентна ринкова заробітна плата.

  • Медичне страхування.

  • Робоче обладнання (ноутбук, якщо ви в Україні).

  • Англійський розмовний клуб.

  • Зовнішні семінари та тренінги для професійного розвитку.

  • Оплачувані відпустки (включаючи лікарняні).

  • Тімбілдинги в Україні.

  • Затишний офіс, який ви можете відвідувати в разі відключення електроенергії.

Хочете працювати в сучасному середовищі, де цінуються ваші знання та комунікаційні навички? Приєднуйтесь до нашої команди! Надсилайте резюме із зазначенням очікуваної зарплати та рівня англійської. Якщо ви захоплені обслуговуванням клієнтів і бачите себе в нашій компанії, будемо раді познайомитися!:)

Customer Support Specialist

Job Description:

We are looking for a Customer Support Specialist to join our dynamic team and provide high-quality support to our clients. Your role will involve addressing questions and issues that our customers may encounter, ensuring a high level of customer satisfaction.

Responsibilities:

- Interacting with customers via email, chat, phone, or other available communication channels.

- Responding to customer inquiries regarding our products.

- Resolving customer issues and providing assistance in resolving their queries.

- Offering technical and financial support for our products over the phone.

- Escalating queries to relevant departments for technical or financial difficulties, and obtaining feedback for further communication with customers.

- Reporting identified problems or errors on supported websites.

Work Schedule:

- Floating, rotational work schedule.

- 5 working days per week.

- 2 floating days off per week.

- Shifts from 10:00 AM to 7:00 PM and from 3:00 PM to 12:00 AM.

Requirements:

- Proficiency in English at level C1 (both written and spoken).

- Minimum 1 year of experience in a similar position.

- Availability of a personal laptop for work.

- Excellent communication skills and the ability to interact effectively with customers.

- Quick learning and problem-solving abilities.

- Resilience and the ability to work in a high-pressure environment.

- Knowledge of the company's products and services (training will be provided).

Skills:

- Attention to detail and meticulousness in work.

- Communication, patience, high level of self-organization.

- Willingness to assist customers.

- Advanced PC skills.

- Ability to handle large volumes of information.

- Willingness to learn.

- Knowledge of Zendesk and Magento is a plus.

We offer:

- Competitive salary.

- Quality training and onboarding into the team.

- Curator support.

- Opportunities for career growth and professional development.

- Pleasant working atmosphere within the team.

- Paid leave.

- Remote work option.

- Social packages and corporate events.

If you aspire to work in a modern environment where your knowledge and communication skills are valued, join our team. Please send your resume indicating your expected salary level and English language proficiency. Kindly note that feedback regarding resume review results will be provided only if your candidacy is positively considered for further evaluation.

Лариса

Схожі вакансії